
Pravilnik o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda (NN 59/2020; temeljni propis Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 079/2007)) jasno propisuje sve zakonske odgovornosti vlasnika i odgovorne osobe konvencionalnih bazena. Pravilno vođenje evidencije, ispitivanje kvalitete vode i održavanje tehničke ispravnosti sustava ključni su za usklađenost s propisima i sigurnost kupača.
Vlasnici hotela, turističkih naselja i drugih smještajnih objekata s više od 10 smještajnih jedinica koji imaju bazen podliježu zakonskim odredbama vezanim uz kvalitetu vode, sigurnost kupača i vođenje evidencije rada bazenskog kupališta. U slučaju da je površina bazena unutar smještajnog objekta koji ima manje od 10 smještajnih jedinica veća od 100 m2, na bazen se također odnosi Pravilnik.
Konvencionalni bazeni, kako ih klasificira Pravilnik, koriste sustave za filtraciju i dezinfekciju vode te podliježu specifičnim pravilima. U ovom vodiču objašnjavamo sve ključne obveze, od imenovanja odgovorne osobe, preko servisiranja i umjeravanja uređaja za automatsko doziranje i mjerenje propisanih fizikalno-kemijskih parametara, do vođenja očevidnika i čuvanja dokumentacije, kako biste bili potpuno usklađeni sa zakonom.
Za održavanje bazenskog kupališta i higijenskih uvjeta bazenske vode te osiguravanje neometanog rada uređaja za pripremu vode, Uprava bazenskog kupališta, vlasnik ili korisnik, imenuje odgovornu osobu. Odgovorna osoba mora imati najmanje srednju stručnu spremu zdravstvenog ili tehničkog usmjerenja.
Glavne dužnosti ogovorne osobe uključuju:
- Osiguravanje ispravnog vođenja evidencije rada bazenskog kupališta, tj. očevidnika
- Uprava bazena obvezna je čuvati očevidnik za proteklu godinu do kraja tekuće kalendarske godine.
- Osiguravanje nadzora nad izvođenjem plana čišćenja, koji je sastavni dio očevidnika.
- Vođenje evidencije o provedenim postupcima za uklanjanje nedostataka, koja je sastavni dio očevidnika.
- Osiguravanje uzorkovanja bazenske vode jednom mjesečno u unutrašnjim bazenima, a dva puta mjesečno u vanjskim bazenima. Ako bazensko kupalište ima više bazena, potrebno je uzorkovati bazensku vodu iz svakog bazena, bez obzira imaju li odvojenu ili zajedničku pripremu i/ili dezinfekciju vode.
- Kada rezultati laboratorijskih analiza nisu u skladu s vrijednostima propisanima ovim Pravilnikom, laboratorij odmah obavještava odgovornu osobu bazenskog kupališta. Odgovorna osoba obvezna je poduzeti korektivne mjere osiguranja zdravstvene ispravnosti bazenske vode, a ako to tehnički nije moguće izvesti, potrebno je zatvoriti kupalište. Po završetku neispravnih analiza laboratoriji obavljaja dodatno uzorkovanje u suradnji s odgovornom osobom bazenskog kupališta, kako bi se potvrdio prestanak onečišćenja, a ako rezultati analiza i dalje ne odgovaraju odredbama ovoga Pravilnika, obavijestit će odgovornu osobu bazenskog kupališta i nadležnog sanitarnog inspektora Državnog inspektorata. Obveza odgovorne osobe ako nije moguće osigurati zdravstvenu ispravnost bazenske vode je privremeno zatvoriti kupalište.
- U slučaju epidemioloških indikacija, odgovorna osoba mora osigurati uzimanje i analizu uzoraka prema mišljenju nadležnog zavoda za javno zdravstvo.
- Postavljanje obavijesti koja sadrži informacije o rezultatima laboratorijskih ispitivanja, s nalazom ispravnosti, za minimalno zadnje laboratorijsko ispitivanje bazenske vode na oglasnu ploču svakog bazena.
- Uprava bazenskog kupališta obvezna je rezultate laboratorijskih ispitivanja čuvati tri godine.
- Uprava bazenskog kupališta obvezna je na oglasnoj ploči objaviti i podatke o učestalosti uzorkovanja u pojedinačnim bazenima i obrazloženje u svezi s ocjenom ispravnosti uzorka bazenske vode, i to kako slijedi: – »bazenska voda je ispravna« – »bazenska voda je neispravna, ali podobna za kupanje« – »bazenska voda je neispravna i nepodobna je za kupanje«.
- Osiguravanje kontinuiranog i automatskog mjerenja temperature i slobodnog klora, a ako se kao dezinfekcijsko sredstvo upotrebljava klorno sredstvo, osigurava i mjerenje redoks potencijala i koncentracije vodikovih iona (pH-vrijednosti) bazenske vode u skladu s Tablicom 1. Priloga IIIA. koji se nalazi u privitku Pravilnika i čini njegov sastavni dio te automatsku korekciju vrijednosti parametara pomoću uređaja za doziranje.
- Vrijednosti svih parametara provjeravaju se i jednom dnevno ručnim mjerenjima. Odgovorna osoba, sukladno uputama proizvođača uređaja, mora osigurati umjeravanje mjerača za ručno mjerenje, a ako nije drugačije određeno, umjeravanje se mora provoditi jednom godišnje. Izrađuje plan umjeravanja i vodi evidenciju o provedbi umjeravanja.
- Dnevno je potrebno promijeniti po kupaču najmanje 30 litara ukupnog sadržaja bazenske vode s vodom za punjenje, optimalno raspoređeno po svim bazenima ako ih ima više, što se provjerava s mjeračem količine dodane vode i podacima iz očevidnika. Odgovorna osoba mora ukupnu količinu dodane vode za punjenje upisati u očevidnik za svaki bazen pojedinačno.
- Bazenskom kupalištu koje radi cijelu godinu, potrebno je jednom godišnje cijeli protočni sustav, uključujući i bazene, potpuno isprazniti, očistiti, isprati, napuniti i hiperklorirati u trajanju najmanje od dva sata. Jednak postupak prije početka rada potrebno je provesti i s bazenskim kupalištem koje ne radi cijelu godinu. Provedene postupke odgovorna osoba mora upisati u očevidnik.
- Hiperkloriranje mogu izvoditi samo pravne osobe ovlaštene za dezinfekciju, koje imaju dozvolu za rad s opasnim kemikalijama.
- Odgovorna osoba, sukladno uputama proizvođača uređaja, mora osigurati umjeravanje mjerača za ručno mjerenje, a ako nije drugačije određeno, umjeravanje se mora provoditi jednom godišnje.
Zakonska regulativa uvjetuje da konvencionalni bazeni budu opremljeni određenim uređajima kako bi se osigurala sigurnost i zdravstvena ispravnost vode. Obavezna oprema uključuje:
Sustav filtracije
Sustav mehaničke filtracije mora omogućiti učinkovito uklanjanje nečistoća i mikroorganizama.
Sustav dezinfekcije
Sustav dezinfekcije, koji koristi dozirne pumpe koje omogućavaju automatsku korekciju vrijednosti parametara pomoću uređaja za doziranje
Automatski mjerni uređaj
Automatski mjerni uređaj, tj. analizator za kontinuirano i automatsko mjerenje bazenske vode u skladu sa propisanim fizikalno-kemijskim parametrima:
- pH-vrijednost:
- Propisana vrijednost: 6,5 – 7,8
- Redoks potencijal:
- Propisana vrijednost ovisi o pH-vrijednosti. Ako je pH-vrijednost 6,5-7,3 tada redoks potencijal (mV) treba biti veći od 750. Ako je pH-vrijednost 7,3-7,8, redoks potencijal (mV) treba biti veći od 770.)
- U kontinuiranom mjerenju redoks potencijala, dopuštena pogreška mjerenja je ± 20 mV. Kod znatno nižih vrijednosti od onih navedenih u tablici, mora se provjeriti rad uređaja za pripremu vode. Kod navođenja izmjerene vrijednosti mora se navesti referentna elektroda ili podatak da je vrijednost izračunata.
- Slobodni klor
- Propisana vrijednost: 0,2 – 1,0 mg/l
- Temperatura:
- U bazenima s temperaturom vode ≥23ºC i mogućnošću aerosolizacije vode, koncentracija slobodnog klora mora biti najmanje 0,7 i ne veća od 1,0 mg/L.
Elektroupravljački ormar je “mozak”, koji omogućava automatsko upravljanje svom opremom bazena. Dosad smo projektirali, proizveli i ugradili stotine elektroupraljačkih ormara koji vode pripremu pitkih i bazenskih voda.
Očevidnik je zakonski propisana evidencija koju odgovorne osobe konvencionalnih bazena moraju voditi kako bi dokumentirali održavanje, ispitivanja vode i poduzete mjere. Očevidnik mora sadržavati:
- Podatke iz Priloga III. A Pravilnika
- Plan i dnevni evidencijski list čišćenja (prema članku 10. Pravilnika)
- Evidenciju o izvršenim postupcima za uklanjanje nedostataka (članci 11. i 27. Pravilnika)
- Rezultate laboratorijskih analiza (članak 25. Pravilnika)
- Podatke o učestalosti uzorkovanja i ocjenu kvalitete vode (članak 29. Pravilnika)
Kako bismo našim kupcima olakšali usklađivanje sa zakonom, napravili smo očevidnik koji u potpunosti odgovara zakonskim zahtjevima. Svi naši kupci prilikom godišnjeg servisa dobivaju ga u tiskanom obliku, a od sada je dostupan i online. Besplatno se pretplatite na naše obavijesti e-poštom i preuzmite očevidnik. Nakon prijave, očevidik ćete dobiti putem e-maila.
Očevidnik se mora čuvati za proteklu godinu do kraja tekuće kalendarske god, a odgovorna osoba mora osigurati da svi podaci budu dostupni nadležnom sanitarnom inspektoru Državnog inspektorata tijekom inspekcijskog nadzora. Budući da su rezultati laboratorijskih analiza dio očevidnika, a Uprava bazenskog kupališta obvezna je rezultate laboratorijskih ispitivanja čuvati tri godine, preporučujemo čuvanje cjelovitih očevidnika u trajanju od tri godine.
Ako analiza pokaže da bazenska voda ne ispunjava mikrobiološke ili kemijske standarde, laboratorij odmah obavještava odgovornu osobu. Ona mora poduzeti korektivne mjere, a ako to nije moguće, bazen se mora privremeno zatvoriti. Dodatno uzorkovanje provodi se nakon sanacije, a ako voda i dalje ne zadovoljava kriterije, obavještava se i nadležni sanitarni inspektor Državnog inspektorata.
S više od 30 godina iskustva, Controlmatik je specijaliziran za servisiranje uređaja za automatsko mjerenje i doziranje kemikalija, osiguravajući optimalnu kvalitetu bazenske vode.