Služba za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju
Više od potvrde
Unutar Controlmatika djeluje služba za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju registrirana od strane Ministarstva zdravstva. Cilj je i predmet djelatnosti sanitarne zaštite unapređenje zdravlja pučanstva i zdravstvene ispravnosti vode provođenjem mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.
DEZINFEKCIJA
Dezinfekcija je skup različitih mjera koje se provode s ciljem uništavanja, usporavanja rasta i razmnožavanja ili uklanjanja većine mikroorganizama. Nudimo i usluge dezinfekcije cjevovoda, objekata prije tehničkog pregleda, bazena, klimatizacijskih komora i sustava i dr. s ciljem smanjenja rizika kontaminacije patogenim i drugim mikroorganizmima.
DEZINSEKCIJA
Dezinsekcija je zajednički naziv za skup preventivnih i kurativnih mjera koje se poduzimaju s ciljem suzbijanja različitih insekata i vanjskih nametnika (komarci, muhe, ose, mravi, žohari, krpelji, buhe i sl.). Svi preparati zadovoljavaju visoke ekološke standarde i produljenog su djelovanja.
DERATIZACIJA
Deratizacija je zajedničko ime za sve mjere i postupke koji se provode u svrhu smanjenja populacije štetnih glodavaca. Deratizaciju izvodimo preparatima koji brzo djeluju na nametnicima, ali su sigurni za ljude i životinje. Mamci kojima se koristimo ne zagađuju okoliš.
DDD
Članak 10. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 79/07 113/08, 43/09, 130/17, 114/18, 47/20, 134/20 i 143/21) navodi:
“Opće mjere za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti provode se u objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru, odnosno u građevinama, postrojenjima, prostorima, prostorijama, na uređajima i opremi osoba koje obavljaju gospodarske djelatnosti i u djelatnostima na području zdravstva, odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, ugostiteljstva, turizma, obrta i usluga, športa i rekreacije, objektima za javnu vodoopskrbu i uklanjanje otpadnih voda te deponijima za odlaganje komunalnog otpada, u djelatnosti javnog prometa, u i oko stambenih objekata, na javnim površinama i javnim objektima u gradovima i naseljima te drugim objektima od javnozdravstvene i komunalne važnosti.”
FAQ
Što su obvezne DDD mjere koje se provode kao opće mjere zaštite pučanstva od zaraznih bolesti?
To su složene, pažljivo planirane cjelovite mjere uništavanje mikroorganizama, člankonožaca i glodavaca s konačnim ciljem smanjenja, zaustavljanja rasta i razmnožavanja ili potpunog uklanjanja navedenih.
Gdje se provode obvezne DDD mjere kao opće mjere?
Prema članu 10. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti NN 79/07, 113/08, 43/09, 130/17, 114/18, 47/20, 134/20 i 143/21 opće mjere za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti provode se u objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru, odnosno u građevinama, postrojenjima, prostorima, prostorijama, na uređajima i opremi osoba koje obavljaju gospodarske djelatnosti i u djelatnostima na području zdravstva, odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, ugostiteljstva, turizma, obrta i usluga, športa i rekreacije, objektima za javnu vodoopskrbu i uklanjanje otpadnih voda te deponijima za odlaganje komunalnog otpada, u djelatnosti javnog prometa, u i oko stambenih objekata, na javnim površinama i javnim objektima u gradovima i naseljima te drugim objektima od javnozdravstvene i komunalne važnosti.
Tko su obveznici provedbe DDD mjera kao općih mjera?
Pravne i fizičke osobe koji su korisnici objekata iz članka 10. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti NN 79/07, 113/08, 43/09, 130/17, 114/18, 47/20, 134/20 i 143/21
Tko provodi obvezne DDD mjere kao opće mjere?
Zdravstvene ustanove i druge pravne osobe ako za obavljanje te djelatnosti imaju odobrenje Ministarstva zdravstva. Controlmatikovo rješenje za obavljanje djelatnosti obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva dostupno je na linku. .
Tko nadzire provedbu DDD mjera kao općih mjera?
Nadležna sanitarna inspekcija, sukladno svojim ovlastima.
Članak 29.
“Obvezatna (preventivna) dezinfekcija kao opća mjera provodi se uvijek prije prve uporabe površina, prostora ili objekata ili nakon njihovoga dužeg nekorištenja, odnosno prije ponovne uporabe, a obveznici provođenja obvezatne (preventivne) dezinfekcije kao opće mjere obvezni su povremeno sukladno propisima kontrolirati uspješnost provedenih mjera dezinfekcije putem ovlaštenog mikrobiološkog laboratorija i o tome voditi evidenciju.”
Propisuje uvjete koje moraju ispunjavati pravne i fizičke osobe za obavljanje djelatnosti proizvodnje, stavljanja na tržište i korištenja kemikalija te uvjeti za obavljanje uslužnih ili posredničkih poslova, pri kojima ne dolaze u neposredan doticaj s kemikalijama.
Članak 15.
(1) Bazenskom kupalištu koje radi cijelu godinu, potrebno je jednom godišnje cijeli protočni sustav, uključujući i bazene, potpuno isprazniti, očistiti, isprati, napuniti i hiperklorirati u trajanju najmanje od dva sata.
(2) Jednak postupak prije početka rada potrebno je provesti i s bazenskim kupalištem koje ne radi cijelu godinu (u daljnjem tekstu: sezonska bazenska kupališta).
(3) Filtar bazenskih kupališta koja rade cijelu godinu, potrebno je isprati sukladno naputku proizvođača, a filtar sezonskih bazenskih kupališta na isti način, samo u vrijeme rada.
(4) Provedene postupke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka odgovorna osoba mora upisati u očevidnik iz članka 11. ovoga Pravilnika.